flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВС ВИСЛОВИВСЯ ЩОДО МОЖЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОМ ФАКТУ СМЕРТІ ОСОБИ НА ТЕРИТОРІЇ ІНОЗЕМНОЇ ДЕРЖАВИ

27 вересня 2021, 13:55

СУДОВА ПРАКТИКА

 

Особа звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті колишнього чоловіка.

Заявниця зазначала, що її колишній чоловік проживав на території «Турецької Республіки Північного Кіпру», помер у північній частині міста Нікосія, що підтверджується реєстраційними відомостями про смерть та довідкою про причини смерті й похований на території Північного Кіпру.      Вказувала, що вона та дочка приймали участь у його похованні.

Для отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника їй в інтересах неповнолітньої дочки необхідно одержати свідоцтво про смерть колишнього чоловіка, однак органи реєстрації актів цивільного стану відмовляються реєструвати факт смерті і видати відповідне свідоцтво, оскільки Україна не визнає цієї території. Крім того, «Турецька Республіка Північного Кіпру» засуджена світовим співтовариством, оголошена незаконною та визнана лише Туреччиною.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі за зазначеною заявою.

Суди виходили з того, що згідно з наданими заявником матеріалами смерть особи настала на території невизнаної «Турецької Республіки Північного Кіпру». Проте Цивільний процесуальний кодекс України не передбачає можливості встановлення судом факту смерті особи на території іноземної держави.

Касаційний цивільний суд ВС з таким висновком не погодився.

КЦС зазначив, що відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

ВС вказав, що помилковість таких висновків судів першої та апеляційної інстанцій полягає у тому, що невизначеність норм процесуального права не може тлумачитись проти заявників і обмежувати їх право на судовий захист, у тому числі у справах окремого провадження, оскільки в Україні юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

 

Суд касаційної інстанції скасував судові рішення, а справу передав до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження (постанова від 15.09.2021 у справі № 367/2656/20).

 

Джерело: Українське право