flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики застосування положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 № 2617-VIII

09 липня 2021, 15:30

 22.11.2018 Верховна рада України прийняла Закон України №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який набрав чинності 01.07.2020.

 

За період з 01.07.2020 по 22.06.2021 в провадженні Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області перебувало на розгляді 49 кримінальних проваджень щодо кримінальних проступків, з яких 37 надійшло протягом вказаного періоду.

 

Кількість розглянутих справ – 34, з яких :

  • з постановленням вироку – 26,
  • повернуто прокурору -1,
  • закрито провадження – 7.

 

Кількість не розглянутих кримінальних проваджень – 15.

 

Протягом даного періоду апеляційних скарг по кримінальних справах  щодо кримінальних проступків не надходило.

Змінами до Кримінального процесуального кодексу України установлено загальні положення провадження щодо кримінальних проступків.

Так, після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298 2 цього Кодексу, невідкладно призначає судовий розгляд (ч. 1 ст. 381 КПК України).

Відповідно до вимог ч.2 ст.381 КПК України, суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

За змістом ч.1 ст.382 КПК України, суд у п’ятиденний строк з дня отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку, а в разі затримання особи у порядку, передбаченому частиною четвертою статті          298 2 цього Кодексу, невідкладно вивчає його та додані до нього матеріали і ухвалює вирок.

Протягом вказаного періоду судді Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області призначали судовий розгляд справ щодо кримінальних проступків в строк, передбачений ч.1 ст.381 КПК України та розглянули справи в строк, визначений ч. 1 ст. 382 КПК України.

Отже, прийнятий Закон змінив процедуру розгляду обвинувального акта. Нині розгляд останнього можливий за відсутності учасників кримінального провадження.

Вбачається, що нова редакція ст.381 КПК України змінює становище обвинуваченого, оскільки судове рішення може бути прийняте без його участі за наявними матеріалами кримінального провадження.

Зважаючи на зміни в кримінальному процесуальному законодавстві щодо порядку та строків проведення розгляду справ щодо кримінальних проступків, часом не вирішується питання економії часу судді. Оскільки потребує повного вивчення матеріалів кримінального провадження та з’ясування обставин справи. Зокрема, за участю учасників кримінального провадження.

            Необхідність у проведенні підготовчого засідання, при розгляді кримінального проступку є виправданим, оскільки саме під час його проведення суд має право прийняти ряд процесуальних рішень, що передбачені статтею  314 КПК України.

          Зокрема, затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому статтями 468-475 цього Кодексу;

- закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу;

- повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам цього Кодексу;

- направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження;

- призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру;

- доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь.

         Наприклад, ухвалою суду кримінальне провадження відносно обвинуваченого  у вчиненні кримінальних проступків, передбачених ч. 1 ст. 309 та ч. 1 ст. 310 КК України було призначено без виклику учасників кримінального провадження у судове засідання.

Під час вивчення матеріалів дізнання суд прийшов до висновку, що встановлені фактичні обставини справи слід перевірити за участю учасників кримінального провадження, оскільки вони не відповідають приписам КК та КПК України в частині кваліфікації дій обвинуваченого за ч. 1 ст. 310 КК України та направлення до суду обвинувального акту із заявою обвинуваченого щодо визнання своєї винуватості за ч. 1 ст. 310 КК України.

За результатами розгляду було прийнято рішення про проведення підготовчого судове засідання за участю учасників кримінального провадження.

Ухвалою суду в підготовчому судовому засіданні повернуто обвинувальний акт в кримінальному провадженні відносно обвинуваченого у вчиненні кримінальних проступків, передбачених ч. 1 ст. 309 та ч. 1 ст. 310 КК України прокурору.

Відповідно до ч. 3 ст. 382 КПК України суд має право призначити розгляд у судовому засіданні обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження, якщо визнає це за необхідне.

Виходячи з вищевикладеного, проведення підготовчого засідання по кримінальним провадженням у вчиненні кримінальних проступків є обов’язковим, оскільки надасть можливість суду перевірити правильність правової кваліфікації дій обвинуваченого та надасть можливість прийняти ряд процесуальних рішень, що передбачені статтею 314 КПК України.