flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація щодо розгляду судом справ про визнання особи недієздатною

07 липня 2021, 15:39

До Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області за період з 2019 по 2021 надійшло:

  • 8 заяв про визнання особи недієздатною, з яких: задоволено - 4 (фізичні особи були визнані недієздатними внаслідок нездатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними через хронічні, стійкі психологічні розлади. Над фізичними особами, що були визнанні недієздатними, встановлено опіку та призначено опікунів); залишено без розгляду - 1 (заявник подав до суду заяву про залишення заяви без розгляду); повернута - 1 (повернута заявникові відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України. Також, в даній ухвалі суд звертає увагу заявника, що останнім не ставиться питання про призначення особі опікуна (піклувальника) і не зазначена заінтересована особа); залишок нерозглянутих заяв – 2 (призначено експертизу).
  • 1 заява про визнання особи обмежено дієздатною. Дана справа закрита в зв’язку з подачею заявником заяви про закриття провадження у справі.

Норми права, застосовані судом при розгляді заяв про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

Відповідно до статі 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом свого здоров’я, не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.

Згідно статті 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Частиною 1 статі 60 ЦК України передбачено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки і піклування.

Відповідно до частини 1 статі 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

 

  • 10 заяв про поновлення цивільної дієздатності, з яких: задоволено – 4 (поновлено цивільну дієздатність та припинено опіку); відмовлено в задоволені заяви – 2 (відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи особи не здатні в повній мірі усвідомлювати значення своїх дій  та керувати ними); залишено без розгляду – 2 (1 - заявник подав до суду заяву про залишення заяви без розгляду, 1- залишена без розгляду відповідно до п.3 ч.1 ст. 257 ЦПК України); залишок нерозглянутих заяв – 2 (призначено експертизу).

Норми права, застосовані судом при розгляді заяв про поновлення цивільної дієздатності.

Відповідно статі 42 ЦК України за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Відповідно до частини 4 статі 300 ЦПК України скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

 Відповідно до пункту 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 28.03.1972 в справах про поновлення дієздатності є обов’язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров’я або видужання.