flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд опублікував зведений огляд практики ЄСПЛ за рішеннями, ухваленими впродовж січня – березня 2022 року

23 червня 2022, 10:31

Для зручності в користуванні всі рішення огляду систематизовано за статтями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зокрема, у справі ISTOMINA v. Ukraine ЄСПЛ наголосив на важливості з’ясування можливості внесення особою розміру застави в разі прийняття рішення про застосування такого запобіжного заходу. Через недотримання цього ЄСПЛ констатував порушення пункту 3 статті 5 Конвенції (право на свободу та особисту недоторканність).

Також ЄСПЛ у справі I.V.Ț. v. Romania розглянув відповідність вимогам Конвенції взяття журналістами в неповнолітньої дитини інтерв’ю щодо загибелі її однокласниці під час шкільної поїздки. Ключовими умовами для висновку ЄСПЛ про порушення статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя) в цій справі було те, що органи влади, по-перше, не отримували згоду батьків на проведення інтерв’ю з неповнолітньою дитиною і, по-друге, не вжили заходів, аби приховати особу дитини на відео.

Нагадуємо, що зі всіма оглядами практики ЄСПЛ, підготованими Верховним Судом, ви можете ознайомитися за посиланням: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pokazniki-diyalnosti/mign_standart/.

Окрім цього, зауважуємо, що 1 березня 2022 року ЄСПЛ вжив невідкладних тимчасових заходів щодо воєнних дій російської федерації на території України. Своїм рішенням ЄСПЛ, в інтересах сторін та належного здійснення провадження в цьому Суді, вирішив указати уряду російської федерації утриматися від військових нападів на цивільне населення і цивільні об’єкти, зокрема житлові приміщення, автомобілі рятувальних служб, а також школи й лікарні, та негайно забезпечити безпеку медичних установ, медичного персоналу й карет швидкої допомоги на територіях, що перебувають під обстрілами чи блокадою російських військ.

2 березня 2022 року ЄСПЛ також ужив заходів щодо справ, у яких Україна є відповідачем або заявником у зв’язку зі збройною агресією російської федерації. Серед іншого, ЄСПЛ вирішив, що загальне продовження шести- / чотиримісячного строку для звернення із заявою до Суду не передбачається. ЄСПЛ в належний час проведе оцінку дотримання цього критерію прийнятності з урахуванням виняткових обставин. Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що в разі готовності матеріалів справи для розгляду рішення або ухвали про неприйнятність постановлятимуть і надалі. Однак такі рішення не висвітлюватимуть на вебсайті Суду, а сторін не інформуватимуть до наступного повідомлення.

Джерело: Верховний Суд